Kullanıcı Adı: Şifre:
KombuClub

Ana Sayfa / MERAK ETTİKLERİNİZ / Aşure
Etiketler:

Aşure Aşure

Aşure özellikle enerjiye ihtiyacı olanların ve çocukların tüketmesi gereken bir besindir. Yüksek oranda vitamin ve mineral içeren aşure içinde bol miktarda kuru ve yaş meyvede bulunur.

2016-10-13, 20:04:45 Okunma: 138 0 yorum

Paylas |

Aşurenin İçindeki Besinler ve Faydaları

Nohut: 
Nohutun içinde bulunan vitamin ve bitkisel protein kışın hastalıklarından bünyeyi güçlü bir şekilde korur.
Kuru fasulye: 
Kırmızı etle eşit değerde olan kuru fasulye lif kaynağı ve hayvansal olmayan protein deposudur. Anorganik tuz ve protein açısından güçlü olan kuru fasulye sinirlerin kuvvetlenmesi sağlarken kemik yapısını da güçlendirir.
Buğday: 
B vitamini ve karbonhidrat açısından zengin olan buğday aynı zamanda demir ve çinkoda içerir. Lif oranı yüksek olan buğday tüketildiğinde sindirimin kolaylaşmasını sağlar.
Pirinç: 
Kalorisi düşük olan pirinç nişasta açısından yüksektir ve kişiye enerji vererek sindirimi, kolesterolü ve kan şekerini düşürür. İçeriğinde B1, B2, C, E vitaminleri barındıran pirinç aynı zamanda fosfor, sodyum, demir, magnezyum ve kalsiyum barındırır.
Kuru kayısı: 
Kayısı meyvesi madensel tuz, bitkisel protein ve vitamin açısından zengindir. Kemiklerin kuvvetlenmesinde rol oynayan kayısı vücudun dayanıklılığını arttırır ve beynin çalışmasını sağlar. Antioksidan içeren kayısı kanser ve olası hastalıklardan vücudu korur.
Kuru üzüm: 
Magnezyum, B1, B2, C vitamini potasyum mineralleri barındırır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan kuru üzüm baş ağrılarını hafifletir, kansere karşı kalkan oluşturur ve böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.
Kuru dut: 
Egzama rahatsızlıklarında etkili olan kuru dut, ağız için ve boğazda oluşan yaraları hafifletir ve sindirim sistemini düzenler. İçinde B1, B2, ve C vitaminleri bulunan kuru dut demir ve kalsiyum açısından da zengindir.
Kuru incir: 
K vitamini barındıran kuru incir lif açısından en zengin kuru meyveler arasındadır. Magnezyum ve kalsiyum içeren kuru dut kabızlığı önlerken kalp ritminin düzene girmesini sağlar. Antioksidan açısından zengin olan meyve kemiklerin güçlenmesinde ve kansere karşı korunmada etkilidir.
Ceviz: 
Lif kaynağı olan ceviz mineral, protein ve vitamin içerir. Doymamış yağ barındıran ceviz zeka gelişimini Omega – 3 ve Omega – 6 sayesinde arttırır. Dizanteri, göğüs ağrıları ve ishale iyi gelir.
Fındık: 
Cildi güzelleştirir, enerji verir, varislere iyi gelir ve cinsel gücün artmasını sağlar. İçinde çinko, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum barındıran fındık E ve B açısından zengindir.
Fıstık: 
Magnezyum, protein, fosfor, yağ, B ve E vitaminleri bulunur. Yorgunluğun azalmasını sağlayan fıstık damar ve kalp hastalıklarında riski azaltır.

Aşurenin Faydalarını merak ediyor musunuz...

*Portakal, kayısı, nar ve incir gibi meyvelerde eklenen aşure zengin bir C vitamini deposudur.
*Kalorisi yüksek, enerjisi yüksek olduğu için günlük ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılar.
*Bitkisel protein içerdiğinden özellikle yaşlı ve çocukların tüketmesi gerekir.
*Aşure yaparken şeker yerine bal tercih edilirse faydası daha da artar.
*Kalp hastalıklarından korur.
*Kolesterol içermeyen aşure hayvansal yağ barındırmaz.
*Posa açısından zengindir.
*Hazımsızlığı giderir.
*Aşure ile birlikte sütlü kahve tüketildiğinde metabolizma hızı artar.

Kilo probleminiz var ise dikkat...tüm bu faydaları,lezzeti güzelliğinin yanında aşurenin kötü olan tek bir özelliği kalorisi .1 kasenin enerjisi 350-450 kalori arasında olduğu için kilo alımına sebep olur.

www.kombucay.com.tr 444 30 46 www.kombuclub.com

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


2 + 6 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


        Denediniz mi?

 

Bizi Nereden Duydunuz?
FUAR
İNTERNET
REKLAM
TAVSİYE