Kullanıcı Adı: Şifre:
KombuClub

Ana Sayfa / MERAK ETTİKLERİNİZ / Hipotroid Nedir?
Etiketler:
tsh
t3
t4
tsh
nar

Hipotroid Nedir? Hipotroid Nedir?

Hipotiroidi yani tiroid yetmezliği bir hormon (ENDOKRIN) hastalığıdır. Bu nedenle tedavi ve teşhis icin mutlaka bir ENDOKRIN UZMANINA basvurunuz.

2013-05-03, 21:17:35 Okunma: 5267 1 yorum

Paylas |

*Tiroid Bezi Yetmezliğinin Tanımı, Cesitleri ve Nedenleri

Tiroid bezinin az çalışmasına ve bu nedenle tiroid hormonlarını az üretmesine ve sonuçta kanımızda tiroid hormonlarının (T3 ve T4) duşük olması durumuna tiroid yetmezliği veya tip dilinde hipotiroidi denir. Tiroid hormon yetersizliği sonucu vücudumuzun tüm metabolik olaylarında yaygın yavaşlama vardır ve bu nedenle vücudun dengesi alt üst olur. Vücuttaki bu bozuklukların yani sıra ruhsal çöküntü, unutkanlık, hareketlerde yavaşlama ve uykusuzluk görülür. Hamilelik döneminde tedavi edilmeyen tiroid yetmezliği bebeklerde zeka geriliğine neden olabilmektedir.

Hipotiroidizm, toplumda % 4.6 oranında bulunur. Bunun çoğunlugunu baslangıç halindeki veya hafif derecedeki tiroid bezi yetmezliği (sadece TSH yüksek fakat T3 ve T4 normal olması) oluşturur. Tiroid yetmezliği tiroid fazla çalısmasından daha çok görülür ve nodüllerden sonra en sık görülen tiroid hastaliğidir.

Tiroid yetmezliği kadınlarda daha sık görülür ve yaşın artmasıyla sıklıği çok artar. 
Bebek ve çocuklarda büyüme ve gelişmede belirgin gecikmeye, erişkinlerde ise vücut metabolizmasında yavaşlamaya neden olan tiroid yetmezliği tedavi edilmediği durumda kalp ve damar hastalıklarina neden olabilmektedir.

*Tiroid Bezi Yetmezliginin Nedenleri Nelerdir?

Tiroid bezi yetmezliği kalıtım, mikroplar, yaslanma, iyot eksikliği veya fazlalığı , selenyum eksikliği, tiroid bezi iltihapları, dogumsal nedenler, ve kullanılan bazı ilaçların (interlokin, amiodaron gibi) yan etkisi , tiroid ameliyati ve radyoaktif iyod tedavisi sonrasi olusabilmektedir.

Tiroid bezi yetmezliğinin en sik nedeni ise Hashimoto Hastaligi geçirmektir. Hashimoto hastalarının hemen tamamında hipotiroidi kalıcı olarak yerleşir. Bu hastalıkta tiroid bezi, nedeni bilinmeyen bir şekilde küçülür ve hormon yapacak hücreler azalır; sonuçta tiroid hormonu az yapıldığindan tiroid yetmezliği ortaya çıkar.


*TIROID BEZİ YETMEZLIĞINDE OLUŞAN ŞİKAYET VE BELİRTİLER

Tiroid bezi yetmezliğine ait şikayetler hastalığın şiddetine gore degişir. Bazen hiçbir sikayet yok iken bazı hastalarda çok şiddetli belirti ve sikayetler ortaya cıkar. Bazı belirtiler özellikle yaşlı kişilerde yaşliliğa bağlanır ve hastalık akla gelmez ise atlanır. Tiroid bezi az çalısan ve tiroid hormonları kanda azalan bir kişide su belirtiler olabilir:

*Kolay yorulma, yorgunluk, bitkinlik, enerji azlığı (yaygın)
*Hatirlamada zorluk, unutkanlık, yavaş düşünme, konsantre olamama
*Hareketlerde yavaşlık
*Sabahleyin uyanmada zorluk, daha çok uyku isteği, gün içinde uyuklama
*üşüme veya kendini soğuk hissetme
*Terlemenin azalmasi
*Kuru, soguk, kalin ve kasinan bir deri
*Sari veya portakal renginde bir deri
*Kuru, kaba ve kolay kirilan tirnaklar
*Sac dokulmesi, saclarda azalma, kaslarda dokulme
*Istah kaybi
*Kilo alma ve kiloyu verememe
*Horlama baslamasi
*Kas kramplari ve eklemlerde agri olusmasi
*Kaslarda igne batmasi hissi veya karincalanma
*Kabizlik olmaya baslamasi
*Goz etrafinin ve goz altinin sismesi 
*El, ayak ve eklemlerde sislik
*Karpal tunel sendromu denilen el bileginde sinir sikismasi ve agri
*Adet kanamalarinin daha fazla miktarda olmasi, adetlerde kramp olmasi ve adet oncesi donemin kotu gecmesi
*Bazi kadinlarda adet sikliginin azalmasi veya adetlerin kesilmesi
*Depresyon gelismesi ve hicbir seyle ilgilenmeme
*Sesin kalinlasmasi ve ses kisikligi
*Isitmede azalma olusmasi
*Guatr olusmasi (Hashimoto hastalarinda olur)
*Tiroid bezinin kuculmesi (tiroid bezi iltihaplarina veya *Hashimotonun son evresine bagli olarak)
*Kalp hizinin ve nabiz sayisinin azalmasi
*Kan kolesterol duzeyinde artma
*Gebe kalamama (kisirlik)
*Libido (Cinsel istek) azligi ve empotans
*Reflekslerin yavas olmasi 
*Kekemelik

HIPOTIROIDI (TIROID BEZI YETMEZLIGI) NASIL TESHIS EDILIR?

Hipotiroidi hastaligi kan testleriyle kolaylikla teshis edilir. Test olarak T3, T4, TSH, anti-TPO antikoru olculur ve tiroid ultrasonu yapilir. Kanda serbest T4 hormonu dusuk ve TSH yuksek ise hipotiroidi tanisi konur. Serum T3 duzeyleri degiskendir ve bazen normal sinirda olabilir. Cok nadiren hipofiz bezi yetmezligine bagli tiroid bezi yetmezligi olabilir, o zaman TSH hormonu dusuk, T4 ve T3 hormonu da dusuktur. Tiroid bezi yetmezligi teshis edilen hastalarda tam kan sayimi, karaciger testleri ve kolesterol, trigliserit ve LDK kolesterol tetkikleri ile kalp grafisi (EKG) tetkiki yapilir. Kalp hastaligi riskini anlamak icin kanda homosistein ve hassas CRP tetkiklerine bakilmasi faydalidir. Kansizlik varsa kanda ferritin, B12 vitamini ve folat duzeylerine bakilarak demir eksikligi veya vitamin eksikligi olup olmadigi arastirilir.

Asikar yani belirgin (tam) tiroid yetmezliginde TSH hormonu kanda artar ve genellikle 10 IU/L’den daha yuksek cikar; kandaki T4 ve T3 hormonlari da dusmustur.

Hipotiroidi bir hormon (Endokrin) bozukluktur. Tedavi icin mutlaka bir ENDOKRIN UZMANINA basvurunuz.(alıntıdır)

www.kombucay.com.tr www.kombuclub.com 444 30 46

YORUMLAR // 1 Adet yorum yapıldı.
Hipotiroidi...
2013-05-05, 22:41:37, 151.250.248.158
ayten diyor ki; Bu hastalıkla ilgili çıkan her yazıda sürekli yorum yazıyorum. Nedenine gelince,belki sayfayı yeni okuyup aynı hastalıktan muzdarip bir arkadaşın dikkatini çekip onu bu hastalıktan kurtarmak.:)) Senelerdir bu hastalıkla yaşadım. İlaç kullandığım halde şikâyetlerimde hiç azalma olmadı. Endokrinoloji Uzmanı Eşref Bey o zamanlar adı P.T.T Hastanesi idi(şimdi F.S.M Eğitim ve Araştırma Hastanesi)nde doktorluk yapıyordu. Bana söylediği hipotiroidi(tiroid yetmezliği)hastasısınız ve ömür boyu levatiron adlı ilacı kullanmak zorundasınız. Geçen sene Nisan ayının ortasına kadar kullanıyordum. Bir senedir ilaç içmiyorum. Antidepresanımı da içmiyorum. Şikâyetlerimin hepsi bitti. İlaçsız TSH\'ım 3.18 Referans Aralık:0.35-4.94 Benim tiroid yetmezliği hastalığımı bitiren tek şey Kombuçay\'ı düzenli içmemdi. Kombuçay metabolizmayı dengeleyen mucize bir içecek. Dengelenen metabolizma bence bütün organları düzenli çalıştırıyor. Ayrıca bütün organlarınız yenileniyor, gençleşiyorsunuz...

 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


7 + 8 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


        Denediniz mi?

 

Bizi Nereden Duydunuz?
FUAR
İNTERNET
REKLAM
TAVSİYE